Міністр культури України Євген Нищук оглянув інноваційну експозицію «Одяг, люди та мистецтво»

Під час робочої поїздки до Івано-Франківщини Міністр культури України Євген Нищук оглянув інноваційну експозицію «Одяг, люди та мистецтво» у Національному музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й.Кобринського.
Експозиція присвячена традиції народного вбрання чотирьох сіл східного передмістя Косова 1930 – 1950 – х років. Тут представлені не тільки музейні та колекційні експонати, а й унікальні світлини з родинних альбомів корінних мешканців сіл Вербовець, Старий Косів, Смодна і Черганівка. Кожен знімок розповідає свою історію, розкриває таємниці одягових традицій та відтворює своєрідну ауру того часу.
Виставка вперше представила народний стрій косівського передмістя як цікаве та самобутнє явище в історії української моди. Дослідженням цієї теми та розробкою концепції виставки протягом 6 місяців займались співробітники Косівського музею Гуцульщини в рамках міжрегіонального Проекту, який став переможцем Конкурсу ініціатив карпатських громад Асоціації «Єврорегіон Карпати-Україна».
Організатори виставки прагнули зацікавити у першу чергу наймолодшу аудиторію, тож вирішили порушити музейний принцип «не торкатись руками». При цьому ні одному музейному предмету не загрожує пошкодження. Адже для сприйняття на доторк відвідувачам виставки пропонуються якісні копії фрагментів одягу та аксесуарів, виготовлені викладачами і студентами Вижницького коледжу прикладного мистецтва імені В.Ю.Шкрібляка та Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМКожен гість експозиції може відчути на доторк, яким було домоткане полотно для пошиття сорочок, сприйняти пальцями фактуру тканих виробів, вишивки та металевого оздоблення одягу.
Коротку екскурсію виставкою провели керівник Проекту та автор ідеї, завідувач Косівського музею Гуцульщини Вікторія Яремин і фахівець з тифлоадаптації виставки, старший науковий співробітник Педагогічного музею України (м. Київ) Кіра Степанович.
Вперше в Україні виставка такої тематики частково адаптована для незрячих та з тяжкими порушеннями зору. Для них є анотації шрифтом Брайля і тактильні зразки.
Окрім того, музейними фахівцями для знайомства з виставкою розроблена інтерактивна програма, спеціально для якої відтворені весільні комплекти вбрання села Старий Косів середини ХХ ст. Завдяки цим костюмам учасники інтерактиву можуть побачити перевтілення сучасних хлопця і дівчини у наречених з минулого століття.
Міністр культури України також поспілкувався з майстринями художнього ткацтва з села Вербовця: Ганни Крижанівської та Зоряни Господарюк, які створюють ткані сорочки та сукні, по-новому інтерпретуючи традиційні сорочки-рукавівки косівського передмістя.
художнього ткацтва з с. Вербовець, які відтворюють на ткацькому верстаті традицію вербовецьких сорочок-"рукавівок", Ганною Крижанівською та Зоряна Господарюк.